JESIENNE DEPRESYJNE PIJAŃSTWO LUB... 100 INNYCH SPOSOBÓW NA WYGRANIE Z JESIENNĄ CHANDRĄ W DUCHU SELF-CARE

Mówiłam już, że uwielbiam memy? Jako typowy Millenials nie umiem przejść (przescorllować) obojętnie obok ironicznego, często cynicznego mema, opisującego beznadzieję życia w trafny sposób. Jesienne memy obfitują w tego typu spostrzeżenia, np. odnoszące się do zalet jesieni, wśród których największą jest możliwość upijania się co wieczór w imię jesiennej depresji i chandry.

Wild Planning blog o kreatywnym planowaniu, rozwoju osobistym i równowadze życiowej, jesienna chandra, jesienna depresja, self care, na czym polega self care, sto sposobów na spędzanie wolnego czasu, sposoby na self care, rozwój osobisty


Jest to dobra opcja na spędzanie długich, dla niektórych ponurych wieczorów, ale nie najlepsza. I nie jedyna. Dziś przygotowałam dla Ciebie kompleksową listę aktywności w duchu self-care, która pomoże Ci zaplanować jesienne i zimowe wieczory. Nie jest to bynajmniej lista wyczerpująca wszystkie możliwości, jednak nawet największym przeciwniczkom zimnych miesięcy pomoże znaleźć jak najwięcej przyjemności w pozornie depresyjnym okresu roku. 

Zanim jednak przejdę do wymienienia wszystkich 100 (!) pomysłów, z których sama korzystam lub chcę je wdrożyć w najbliższych miesiącach, opowiem Ci pokrótce, na czym polega idea self-care. 

Self-care wydaje się jednym z modnych pojęć, które świetnie wyglądają na zagranicznych Instagramach, filmikach na YouTube bogatych influencerek i Bloch psychologicznych. Czy aby na pewno? Fakt, trudno znaleźć mi choćby adekwatne polskie określenie, bo rodzime dbanie o siebie, zbyt często kojarzy nam się z kwestiami urodowo-higienicznymi. Self-care to jednak o wiele głębsze zagadnienie, które warto poznać bliżej i wdrożyć w swoje życie codzienne. 

Zależnie od źródła można znaleźć informacje, że na self-care składa się 5 lub nawet 8 przenikających się obszarów, które powinniśmy rozwijać równocześnie, aby łatwiej było nam osiągnąć równowagę życiową. Wśród owych części składowych self-care wyróżnia się następujące dziedziny, określane również jako rodzaje dbania o siebie: 
  • Fizyczną, 
  • Emocjonalną, 
  • Społeczną, 
  • Duchową, 
  • Osobistą, 
  • Przestrzenną, 
  • Finansową, 
  • Zawodową. 

Wild Planning blog o kreatywnym planowaniu, rozwoju osobistym i równowadze życiowej, jesienna chandra, jesienna depresja, self care, na czym polega self care, sto sposobów na spędzanie wolnego czasu, sposoby na self care, rozwój osobisty, kategorie self care, obszary dbania o siebie


Inne podziały rezygnują z kwestii finansowo-zawodowych, skupiając się na rozwoju osobistym, dobrym samopoczuciu psychicznym, zdrowiu fizycznym i budowaniu pozytywnych relacji ze sobą i innymi ludźmi w naszym otoczeniu. 

Niezależnie od tego, jaką przyjmiemy perspektywę i na który podział self-care się zdecydujemy, warto pamiętać, że kluczowe jest dbanie o siebie w wielu obszarach i niezaniedbywanie żadnej dziedziny, która ma realny wpływ na Twoje życie i samopoczucie. 

Self-care jest więc holistycznym dbaniem o siebie. Polega na skupianiu zdrowej uwagi na sobie, swoich potrzebach i celach w różnych obszarach swojego życia. Warto teraz, gdy prawdopodobieństwo załapania jesiennej chandry wzrasta, poświecić więcej czasu na autorefleksję i rozmowę z samą sobą. Na zadanie sobie pytania, czego w moim życiu brakuje, a czego mam w nadmiarze lub ustalenie ze sobą, co spędza mi sen z powiek, co mnie przytłacza, a na co brakuje mi zawsze czasu. Może za czymś tęsknię? Może chcę wprowadzić czegoś więcej do swojego życia? Tego typu pytania podpowiedzą Ci, nad jakimi obszarami self-care szczególnie powinnaś popracować nadchodzącej jesieni.

Wild Planning blog o kreatywnym planowaniu, rozwoju osobistym i równowadze życiowej, jesienna chandra, jesienna depresja, self care, na czym polega self care, sto sposobów na spędzanie wolnego czasu, sposoby na self care, rozwój osobisty


Jeśli podobnie jak ja (i większość znanych kobiet z mojego otoczenia) masz problem z poświęcaniem czasu sobie i swoim potrzebom, zacznij od prostego triku. Planuj z wyprzedzeniem czas poświęcany na dbanie o siebie. Niezależnie od tego, czy po prostu chcesz pobyć ze sobą, czy masz konkretny pomysł na relaks – zapisuj to w kalendarzu jako nieprzesuwalny deadline. Wpisz to i trzymaj się tego, nie łam obietnic danej samej sobie. Planuj tego typu aktywności stosunkowo często, nie raz na trzy miesiące, ale co najmniej raz w tygodniu. Nie potrzebujesz wielu godzin, czasem wystarczy 30 minut, ale spędzonych na wartościowych czynnościach, podczas których skupiasz się na sobie i swoich emocjach. 

Self-care jako świadome dbanie o swoje potrzeby fizyczne, emocjonalne, psychiczne i rozwojowe stanowi najważniejszy fundament samoakceptacji i budowania zdrowej relacji ze sobą. A to z kolei podstawa self-love, czyli miłości do siebie – najważniejszej osoby w Twoim życiu. Warto więc poświęcić tej jesieni nieco więcej czasu na rozpieszczenie siebie. Ale pamiętaj, że na self-care nie zawsze składają się przyjemne czynności. Czasem to ciężka praca, wyrzeczenia i pozornie nieprzyjemne zadania, które jednak w dłuższej perspektywie czasu doprowadzą Cię do upragnionego celu, którym może być na przykład nauka asertywnego zachowania.

Wild Planning blog o kreatywnym planowaniu, rozwoju osobistym i równowadze życiowej, jesienna chandra, jesienna depresja, self care, na czym polega self care, sto sposobów na spędzanie wolnego czasu, sposoby na self care, rozwój osobisty


Mam nadzieję, że choć trochę przekonałam Cię do idei dbania o siebie – nie jako przejawu egoizmu, ale istotnego komponentu zdrowych relacji również z innymi osobami. Dobre samopoczucie, wysoka samoocena i szacunek do samej siebie jest bowiem podstawą kształtowania nietoksycznych związków z innymi. 

Bez zbędnego gadania, czas na działanie. Skorzystaj z moich planów na jesienne self-care lub sama stwórz alternatywną listę i podziel się nią w komentarzu lub na Instagramie #wildplanning @wild_planning, żeby inspirować innych do dbania o siebie i rozwijania zdrowej relacji z samą sobą! 

Zadbaj o swoje ciało i zdrowie 

1. Postaraj się wstawać wcześniej niż zazwyczaj. 
2. Ustal rutynę poranną dla przyspieszenia poranków oraz rutynę wieczorną dla wyciszenia się przed snem. 
3. Kładź się do łóżka najpóźniej o 22. 
4. Zrezygnuj z wieczorów z urządzeniami mobilnymi, odkładaj telefon, laptopa lub tablet co najmniej godzinę przed zaśnięciem. 
5. Zadbaj o swoje zdrowie – idź na długo odkładane wizyty kontrolne, zbadaj krew. 
6. Wprowadź co najmniej jeden dodatkowy zdrowy posiłek lub przekąskę w tygodniu. 
7. Skup się na tym, co jesz, jak to smakuje, wygląda – nie rozpraszaj się telefonem, telewizorem, komputerem, tabletem, książką. 
8. Ogranicz spożycie alkoholu i innych substancji (np. nikotyny) szkodliwych dla Twojego zdrowia i urody. 
9. Dbaj o odpowiednie nawodnienie. 
10. Spróbuj medytacji lub ćwiczeń oddechowych. 
11. Włącz do swojej codziennej rutyny aktywność ruchową, jeśli nie w postaci regularnych treningów, to spacerów, jogi lub rozciągania. 
12. Ustal nowe rytuały pielęgnacyjne dla swojej twarzy, ciała, włosów, paznokci, w oparciu o jej aktualne potrzeby, Twoje cele oraz porę roku. 
13. Weź długą kąpiel lub relaksujący prysznic – nie w pośpiechu i na pewno nie z listą zadań pielęgnacyjnych do odhaczenia. 
14. Spróbuj minimalizmu kosmetycznego i włączaj naturalne składniki do swojej rutyny pielęgnacyjnej. 
15. Eksperymentuj ze stylizacjami: wystrój się dla siebie (np. idąc na kawę sama ze sobą), dopasowuj stroje do swojego samopoczucia, wypróbuj stylizacje, które Cię inspirują, ale nigdy nie miałaś odwagi lub okazji ich nosić. 
16. Eksperymentuj z makijażem, ucz się technik i stylów, które Ci się podobają. Dopasowuj je do siebie i swoich potrzeb. Stwórz nową rutynę makijażową lub zmień coś na „bardziej jesienne” wydanie. 
17. Zrób domowe SPA, pełne rytuałów, z wykorzystaniem świec, olejów eterycznych. Zadbaj o każdą część swojego ciała – wykonuj masaże, peelingi, maski. 
18. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś – znajdź idealne perfumy dla siebie. Szukaj, testuj, wąchaj, noś i znajdź zapach, który będzie Twoim dopełnieniem oraz odbiciem zarazem. Zapach, który nie będzie Ci przeszkadzał, nie będzie nachalny, a zarazem sprawi, że nosząc go poczujesz się pewna siebie, seksowna, kobieca, nawet w dresie / piżamie / bez makijażu. 
19. Zainwestuj w dobrej jakości bieliznę, która będzie dopasowana do Ciebie, Twoich potrzeb, sylwetki. Możesz skorzystać z pomocy brafitterki. 

Zadbaj o swoją psychikę i emocje 

20. Poznaj się lepiej – zadawaj sobie ważne pytania, staraj się dotrzeć do swoich realnych potrzeb, obserwuj swoje reakcje, wsłuchuj się w swoje emocje, szczególnie w trudnych sytuacjach. 
21. Idź ze sobą na randkę – na kawę, dobry obiad, kupić sobie wymarzoną (ale naprawdę wymarzoną, a nie „pierwszą lepszą” rzecz), idź sama do kina na film, który Cię interesuje. 
22. Planuj czas poświęcany na self-care. 
23. Bądź proaktywna – nie czekaj, aż zmiany staną się koniecznością. Inicjuj je, eksperymenty i próbuj nowych rzeczy. 
24. Przejmuj inicjatywę – nie czekaj, aż poczujesz się stuprocentowo pewna siebie, ten moment może nigdy nie nadejść, jesteś wystarczająco dobra, by zrobić pierwszy krok w nowym kierunku lub wprowadzić istotne zmiany. 
25. Regularnie przekraczaj granice swojej strefy komfortu – pierwszy raz będzie stresujący i przerażający, z każdym kolejnym będziesz czuła się coraz pewniej siebie! 
26. Naucz się ustalać priorytety i wykonywać od razu czynności trudne lub nieprzyjemne. 
27. Naucz się odmawiać. Zastanów się, dlaczego zgadzasz się na rzeczy, na które nie masz ochoty lub Cię przerastają. Daj sobie więcej czasu na podjęcie decyzji, jeśli nie jesteś pewna, czy chcesz przyjąć jakieś zobowiązanie. 
28. Naucz się być wdzięczna – za to, co masz w życiu, za to, kim jesteś. 
29. Staraj się mówić o sobie i swoim życiu, używając pozytywnych słów. 
30. Wyczyść swoje media społecznościowe – pozbądź się z nich nieaktualnych i kompromitujących informacji, zdjęć, ale również dokonaj świadomej selekcji treści, które chcesz przyswajać. Zrezygnuj z obserwowania profili osób, których życie Cię nie obchodzi lub co gorsza wpędza z poczucie winy, kompleksy, wpływa negatywnie na Twoje nastawienie lub samoocenę. Szukaj profili inspirujących, estetycznych, dopasowanych do Twojej filozofii życiowej lub takich, które pozwolą Ci codziennie uczyć się nowych rzeczy. 
31. Wyłącz zbędne powiadomienia w telefonie, wycisz uciążliwe konwersacje. 
32. Bądź offline przez co najmniej jeden dzień – ale od początku do końca, konsekwentnie. Wybierz dzień, w który ze względu na pracę czy studia będziesz mogła sobie pozwolić na „wyłączenie się” bez zbędnego poczucia winy lub strachu, że zawalisz coś ważnego. 
33. Pozwól sobie na dzień nicnierobienia w domu – jeden, od początku do końca. Rozpieszczaj się, traktuj siebie jakby był Dzień Dziecka. Dopilnuj, żeby wszystkie podejmowane czynności były nieskomplikowane, zamów ulubione jedzenie na dowóz, rób tylko to, co sprawia Ci przyjemność. Wykorzystaj ten dzień maksymalnie! 
34. Idź w miejsce, w którym możesz się wyżyć i zrób to! Wykrzycz się, wypłacz, boksuj, rzucaj talerzami lub siekierami. Zrób to, myśląc o wszystkich negatywnych aspektach Twojego życia i daj z siebie wszystko. 
35. Wypłacz się – sama przed sobą, przy najlepszej przyjaciółce, partnerze. Obejrzyj naprawdę smutny i przejmujący film – płacz i daj wyjść z siebie wszystkim negatywnym emocjom. 
36. Kontroluj swój nałóg (jeśli takiego nie masz lub myślisz, że go nie masz, kontroluj czynności, których chcesz unikać lub zastąpić dobrym nawykiem) – stwórz listę sytuacji, w których oddajesz się tej czynności, określ emocje, które Ci wówczas towarzyszą, stwórz listę alternatywnych (pozytywnych!) zachowań, które będziesz mogła w zamian wdrożyć i spróbuj to robić, choć raz na jakiś czas. Zastanów się, jakie emocje ma w Tobie wywołać ta negatywna (destrukcyjna) czynność i pomyśl, czy w istocie Ci takie daje i co innego mogłoby wywołać podobny pozytywny stan. 
37. Pomyśl i wizualizuj, kim chciałabyś się stać. Zidentyfikuj, czego brakuje Ci lub Twojemu życiu, aby stało się tym wymarzonym. Wypisz wszystko, co już masz. Skup się na wielu aspektach – wyglądzie zewnętrznym, stylu, sposobie bycia, relacjach, karierze, wiedzy, otoczeniu, w którym żyjesz. Na tej podstawie określ, czego naprawdę nie możesz zmienić, a wszystko, co możesz kontrolować – zmieniaj stopniowo, przekształcając marzenia w konkretne i mierzalne cele. Znajdź narzędzia, które będą niezbędne do osiągnięcia tych celów i działaj! Spróbuj choć przez jeden dzień żyć, jakbyś już była tym, kim pragniesz się stać. 

Zadbaj o swoje relacje 

38. Nie bój się czasu spędzanego samotnie. Doceniaj wolne chwile, które możesz poświęcić sobie. Nie szukaj towarzystwa na siłę. 
39. Postaraj się zminimalizować czas spędzany w towarzystwie toksycznych osób – pamiętaj, że w kwestii przyjaźni i relacji najważniejsza jest jakość, a nie ilość. 
40. Dotrzymuj obietnic, zarówno tych danym innym osobom, jak również samej sobie. Naucz się konsekwencji w działaniu. 
41. Rozmawiaj ze swoimi bliskimi – słuchaj aktywnie, zadawaj pytania, zapamiętuj co do Ciebie mówią, co jest dla nich ważne, co ich przeraża, a na co czekają z niecierpliwością. 
42. Naucz się dziękować innym za to, co dla Ciebie robią. 
43. Nie bój się prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
44. Naucz się pomagać innym – zarówno bliskim, jak i obcym osobom. Jednak nie pozwól, żeby pomoc zamieniła się w wykorzystywanie Twojej dobroci. 
45. Naucz się przyjmować komplementy – nie zaprzeczaj, tylko dziękuj i zapamiętuj wszystkie miłe słowa, które słyszysz od innych. 
46. Naucz się prawić szczere (!) komplementy. 
47. Naucz się przyjmować konstruktywną (!) krytykę. 
48. Naucz się prosić o szczere odpowiedzi zwrotne w kwestiach, na których Ci zależy. 
49. Ugotuj coś dla przyjaciół lub ukochanej osoby i spędź długi wieczór na jedzeniu, śmiechu i rozmowach z bliskimi. 
50. Upiecz coś dla swoich znajomych i przyjaciół, podziel się słodkościami bez żadnej okazji. 
51. Namów swoich przyjaciół lub partnera na zrobienie czegoś szalonego lub spontanicznego – wymyślcie to razem i poddajcie się temu. 
52. Pograj w gry planszowe z przyjaciółmi. 
53. Zorganizuj imprezę tematyczną dla najbliższych osób. 

Zadbaj o swój rozwój 

54. Ustal najważniejsze cele w kluczowych obszarach swojego życia. 
55. Poznaj swoje kompetencje i wyznacz sobie cele w rozwoju tych, które tego wymagają. 
56. Twórz listy to-do, żeby wiedzieć, ile realnie masz do zrobienia w danym dniu, tygodniu lub w ramach konkretnego projektu. 
57. Twórz listy inspiracji. 
58. Stwórz inne listy tematyczne, które pozwolą Ci uporządkować myśli i zebrać inspiracje do lepszego życia, rozwoju lub poszukiwania równowagi (np. bucket-list, lista rzeczy, za które jesteś wdzięczna, lista miejsc do odwiedzenia, lista restauracji, w których chcesz zjeść, lista czynności, które sprawiają Ci przyjemność, lista stresorów, opcji jest tysiące!) 
59. Korzystaj z różnych technik zarządzania sobą w czasie, np. Pomodoro. 
60. Blokuj zadania dla szybszego ich wykonania. 
61. Planuj swój dzień lub tydzień z wyprzedzeniem, aby od momentu wstania z łóżka mieć określone priorytety i wiedzieć, ile realnie masz do zrobienia. 
62. Stwórz listę książek, które chciałabyś przeczytać i korzystaj z niej. 
63. Czytaj codziennie rozdział dobrej książki. 
64. Wybierz się do najbliższej biblioteki i zainspiruj się, szukaj nowych książek, autorów, sprawdź, ile pozycji z Twojej listy możesz wypożyczyć zamiast kupować lub szukać wymówek. 
65. Ucz się codziennie czegoś nowego. 
66. Inspiruj się ludźmi, którzy osiągnęli w życiu to, czego pragniesz. 
67. Bądź kreatywna – maluj, rysuj, stwórz bullet journal, zaprojektuj nową wizytówkę, stwórz film dla najbliższych, napisz opowiadania, wiersze, scenariusz, koloruj, twórz notatki, fotografuj… 
68. Stwórz projekt DIY dla siebie lub swoich najbliższych. 
69. Ugotuj coś zupełnie nowego. Eksperymentuj w kuchni. Stwórz od podstaw nową potrawę, kawę, deser. Zarezerwuj na to dużo czasu, wykreuj odpowiednią atmosferą, baw się w kuchni przy ulubionej muzyce. 
70. Stwórz kolejkę inspirujących filmów TED lub podcastów i wykorzystuj je podczas podróży, w drodze do pracy, w gorsze dni, gdy czujesz się samotna. Możesz pogrupować je tematycznie lub wybierać losowo. 
71. Minimalizuj ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych. Wypełniaj swoje wieczory jakościowymi aktywnościami i pilnuj, żeby w podróży, drodze do pracy lub w kolejce (np. do lekarza) mieć przy sobie książkę, audiobooka, podcast. 
72. Zapisz się na kurs, nawet jeśli uważasz, że dana umiejętność nie jest dla Ciebie niezbędna. Zrób to sama lub z najlepszą przyjaciółką. Nie szukaj wymówek i argumentów przeciw – dobrze się baw i rozwijaj swoje horyzonty. A kto wie, może w przyszłości dana umiejętność nieoczekiwanie Ci się przyda lub stanie się Twoją prawdziwą pasją? 
73. Zażyj trochę kultury – idź do muzeum, galerii sztuki, teatru, opery, filharmonii czy w inne miejsce, w którym dawno (lub nigdy) nie byłaś. Zmień perspektywę. 
74. Idź na koncert zupełnie nieznanego artysty, choćby darmowy w jednej z klubokawiarni. Słuchaj muzyki, baw się, znajdź w tekstach coś dedykowanego Tobie i Twojemu życiu. 
75. Poszukaj inspirujących wydarzeń w Twojej okolicy i wybierz się sama lub z przyjaciółmi. 
76. Kup i wypełniaj regularnie albumy - wywołaj ulubione zdjęcia, opisz je, wspominaj wspaniałe chwile. 
77. Wysil swój umysł – ułóż puzzle, wypełnij sudoku lub naprawdę trudną krzyżówkę. 
78. Podejmij jesienne wyzwanie! Możesz stworzyć własną listę jesiennych aktywności, które uprzyjemnią Ci ponure dni, poszukać inspiracji na Pintereście lub skorzystać z mojego jesiennego wyzwania, które znajdziesz na moim Instagramie oraz Pintereście. Niezależnie od tego, czy podejmiesz je jako wyzwanie fotograficzne czy wykorzystasz je do urozmaicenia swojego wolnego czasu – koniecznie daj mi znać, będzie mi niezmiernie miło! 
79. Stań się na jeden dzień weganką lub wegetarianką, ale przygotowuj (lub zamawiaj) posiłki, które naprawdę pasują Twoim kubkom smakowym, np. aromatyczne curry, humus z ziołową pitą, brownie z aquafaby z malinami. 
80. Stwórz vision board lub mood board – odnieś się do wszystkich obszarów swojego życia lub tylko do jednego (np. styl, mieszkanie, dieta). 
81. Zrób dla siebie coś rytualnego – rób to powoli, z rozwagą, w najlepszy możliwy sposób, wcześniej poszerzając swoją wiedzę na ten temat. Brzmi górnolotnie? Zorganizuj sobie rytuał zaparzania jesiennej herbaty, ulubionej kawy lub przygotowywania domowej maseczki. 
82. Znajdź inspirujące kobiety i dowiedz się więcej na temat ich życia, pasji, motywacji, działania – czytaj biografie wielkich kobiet, ale również rozmawiaj z osobami z najbliższego otoczenia. Szukaj kobiecych autorytetów i ucz się od nich. 
83. Stań się ekspertem w jednej z dziedzin, w której czujesz się dobrze. Poszerzaj swoją wiedzę, ale przede wszystkim dziel się nią z innymi – na grupach na Facebooku, forach internetowych, w komentarz lub podczas targów. 

Zadbaj o swoje otoczenie 

84. Spędzaj wieczory w klimatycznym otoczeniu i nastrojowym oświetleniu – kup nowe świeczki, wygrzeb wcześniej niż zwykle światełka choinkowe lub wymień baterie w swoich cotton ballach. 
85. Kup lub zaadoptuj nową roślinę i naucz się, czego potrzebuje, żeby rosnąć w pełni szczęścia. Opiekuj się nią odpowiednio, poszerzaj swoją wiedzę na jej temat. 
86. W co najmniej jednym obszarze swojego życia ogranicz posiadane rzeczy – wyrzucaj, przemieniaj, oddawaj lub sprzedawaj stare i niepotrzebne przedmioty, jeśli koniecznie chcesz kupić coś nowego, zrób na to miejsce, pozbywając się innej rzeczy z danej kategorii. 
87. Wyrzuć wszystko, co jest przeterminowane. Oddaj lub sprzedaj wszystko, czego nie używasz (podziel to zajęcie na bloki tematyczne, np. kosmetyki, lekarstwa, żywność, ubrania, sprzęt elektroniczny, książki, płyty – w innym wypadku szybko się zniechęcisz i przytłoczysz ilością posiadanych rzeczy).
88. Spróbuj oszczędzać pieniądze. Możesz wybrać jedną kategorię, w której ograniczysz swoje wydatki lub wyznaczyć konkretny cel, na który przeznaczysz odłożoną kwotę. 
89. Zrób kolejny krok, by być bardziej świadomą konsumentką, zarówno podczas zakupów spożywczych, jak i kosmetycznych, ubraniowych, ale i w konsumpcji mediów. 
90. Jeśli nie robisz tego na co dzień – spróbuj gotować więcej w domu. 
91. Przez miesiąc planuj swoje posiłki i zakupy, przygotowuj jedzenie w domu i podsumuj, ile zaoszczędziłaś czasu i pieniędzy. 
92. Zjedz samodzielnie przygotowany posiłek poza domem – nad rzeką, w parku, w lesie, na plaży. 
93. Słuchaj głośno ulubionej muzyki – nie bój się śpiewać, tańczyć, dać koncert swoich marzeń. 
94. Odkryj zupełnie inne piosenki niż te, których słuchasz na co dzień (np. poprzez gatunki i style na Spotify). 
95. Stwórz kilka playlist dopasowanych do różnych nastrojów i okazji, oczywiście nie pomijając jesiennej playlisty do relaksu z kubkiem ulubionej herbaty, książką i kocem. 
96. Wybierz się na spacer po Twoim mieście lub najbliższej okolicy i dokumentuj je zdjęciami, spójrz na nie oczami turysty, szukaj ciekawostek na jego temat. 
97. Stwórz listę filmów i seriali, które chciałabyś obejrzeć. 
98. Obejrzyj zachód i / lub wschód słońca. 
99. Wyjedź gdzieś. Choćby na chwilę. Wybierz miejsce, w którym nigdy nie byłaś. Dopasuj to miejsce do swoich aktualnych potrzeb – relaksu, odkrycia nowych miejsc, posmakowania zupełnie innej kuchni. Możesz np. skorzystać z oferty Slowhop i znaleźć się w miejscu, gdzie czas zwolni, a Ty będziesz miała możliwość bycia ze sobą lub najbliższymi osobami na sto procent! 
100. Zmień coś w swoim otoczeniu – przestaw jakiś mebel, zmień wystrój i dodatki, wyrzuć coś co zagraca Twoją przestrzeń. 

Jak widzisz – lista jest pełna inspiracji, jednak już podczas jej tworzenia generowałam kolejne pomysły na aktywności w duchu self-care, które warto wdrożyć tej jesieni. Starałam się podzielić moje propozycje na kategorie, ale holistyczne dbanie o siebie zakłada przenikanie się tych obszarów, co doskonale obrazuje powyższy spis – często miałam problem z zaklasyfikowaniem czynności do tylko jednej kategorii. To dobry znak, ponieważ jeśli wybierzesz choćby kilka pomysłów z tej listy i tak masz szansę pozytywnie wpłynąć na swoje życie w wielu kwestiach!

Wild Planning blog o kreatywnym planowaniu, rozwoju osobistym i równowadze życiowej, jesienna chandra, jesienna depresja, self care, na czym polega self care, sto sposobów na spędzanie wolnego czasu, sposoby na self care, rozwój osobisty


Zadbaj o siebie tej jesieni i dołącz do wyzwania #autumnwithselfcare, które podejmę na Instagramie @wild_planning. Zaczynam od dziś – piszę do Ciebie popijając aromatyczną herbatę, słuchając zupełnie innej muzyki niż zazwyczaj w otoczeniu nastrojowego światła świec. I wiesz co? Jestem szczęśliwa.

Marta

My Instagram

Made with by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates